Isle Of Sheppey Round the Island Race www.IOSrace.com  
Kingsferry Bridge
Home
Notice of Race
Entry Form
Sailing Instructions
Course Map
Results
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
2005
  2004
  2003
  2002
  2001
  2000
  1998
  1997
  1996
  1995
  1994
  1993
  More
Past Winners
Photos
Video Clips
Press Cuttings
How to get here
Accomodation

Please note:
The race is organised by IOS Sailing Club.

Enquiries: Dan Corpe - (01622) 662200.




IOS Round the Island Race 2005
Date: Sat 3 September
Weather: E 3 - 4(5), HW 13.30
Entries: 81
Fastest elapsed: 2:42:04 (Hobie Tiger)
Slowest elapsed: 6:54:44 (Wineglass)

Two new course records!
Fastest dinghy circumnavigation (previously 3h 18m, Fireball, 1980):
RS800 (Andy Pickrell/Nick Lett) - 2h 59

Fastest board circumnavigation (previously set 1998 - 3hr 11):
Sailboard (Richard Baker) - 3h 06

Overall Dinghy & Cat Results on PY

Pos Helm/Crew Class Sail No Club PY Finish Start Elapsed Corrected
1 Mark Goodchild Int. Canoe 265 Medway 905 14:24:31 11:20:00 03:04:31 03:23:53
2 Simon Allen Int. Canoe 278 Hayling Island 905 14:26:21 11:20:00 03:06:21 03:25:55
3 Ian Priest/Mike Stoddart Fireball 14909 King George 982 14:44:55 11:20:00 03:24:55 03:28:40
4 Richard Ledger/D. Wenbourne Dart 18 (normal) 5063 Whitstable 798 14:37:27 11:50:00 02:47:27 03:29:50
5 Russ Wheeler Int. Moth 4046 IOS Sailing Club 986 14:52:54 11:20:00 03:32:54 03:35:55
6 Rob Watson/Simon Keisall Fireball 14882 Staunton Harold 982 14:54:10 11:20:00 03:34:10 03:38:06
7 Andy Pickrell/Nick Lett RS800 953 Wilsonian 822 14:19:28 11:20:00 02:59:28 03:38:20
8 Abby Ledger/Christina Hale Dart 18 (normal) 6456 Whitstable 798 14:44:27 11:50:00 02:54:27 03:38:37
9 Mike Lyons Blaze 720 Burghfield 1047 14:39:56 10:50:00 03:49:56 03:39:37
10 Matthew Richard/Tony Clarke RS Vision 219 Ahoy Sailing Centre 1078 14:48:24 10:50:00 03:58:24 03:41:09
11 Richard White/Martyn Styles RS400 1170 Downs 952 14:54:34 11:20:00 03:34:34 03:45:23
12 Grahame Smith Laser Vortex 1205 Wilsonian 960 14:58:14 11:20:00 03:38:14 03:47:20
13 Ian Foxwell Blaze 702 Wilsonian 1047 14:48:58 10:50:00 03:58:58 03:48:14
14 Mike Dunbauin/Steve Skinner Dart 18 (normal) 461 Worthing 798 14:54:04 11:50:00 03:04:04 03:50:40
15 David Turnball Blaze 687 Redoubt 1047 14:52:34 10:50:00 04:02:34 03:51:41
16 Toby Orpin/Lee Marriott Hobie 16 Spinnaker 107821 IOS Sailing Club 780 14:51:54 11:50:00 03:01:54 03:53:12
17 Alan Thomas/Jan Thomas Hobie 16 100544 IOS Sailing Club 802 14:57:04 11:50:00 03:07:04 03:53:15
18 Ross Edmondson/Richard Day Hobie Tiger 720 Bewl Valley 689 14:32:04 11:50:00 02:42:04 03:55:13
19 Paul Taylor Blaze 654 Burghfield 1047 14:56:40 10:50:00 04:06:40 03:55:36
20 Simon Conway/Sam Proctor Laser II 10615 Wilsonian 1035 14:56:22 10:50:00 04:06:22 03:58:02
21 Christopher Bull/Sandy Bull 420 51832 Burghfield 1087 15:09:47 10:50:00 04:19:47 03:58:59
22 Tony Coulson Laser Vortex 1160 Wilsonian 960 15:12:40 11:20:00 03:52:40 04:02:22
23 Mark Flint/Richard Taylor Laser 4000 4068 Burnham 908 15:00:23 11:20:00 03:40:23 04:02:43
24 Andy Greogory/Simon West B14 7 Aylesbury 880 14:53:37 11:20:00 03:33:37 04:02:45
25 N. Blake Laser 174944 North Herts & East Beds 1078 15:16:49 10:50:00 04:26:49 04:07:31
26 Alan Ritchie Laser 182450 Chipstead 1078 15:22:29 10:50:00 04:32:29 04:12:46
27 Andrew Francis/Rob Bingham Dart 16 (2 crew/2 sails) 2630 Hastings & St. Leonards 850 15:25:10 11:50:00 03:35:10 04:13:08
28 Scott Atkinson/Roger 'Fatboy' Baker Hurricane 5.9 124 IOS Sailing Club 691 14:45:19 11:50:00 02:55:19 04:13:43
29 Neil Roscoe Solo 4159 Haversham 1155 15:16:08 10:20:00 04:56:08 04:16:24
30 Will Prest/Ben Sharpe 420 51833 Burghfield 1087 15:30:05 10:50:00 04:40:05 04:17:40
31 Guy Marks/Thomas Marks Pacer 1703 Bough Beech 1193 15:29:25 10:20:00 05:09:25 04:19:22
32 Malcolm Lyon/Joe Lyon Kestrel 179 Thornbury 1038 15:20:40 10:50:00 04:30:40 04:20:45
33 Peter Smernin/John Ruston Dart 18 (normal) 6176 Thorpe Bay 798 15:20:19 11:50:00 03:30:19 04:23:33
34 Chris Parr/Jou Bradbury Tasar 2154 Chipstead 1023 15:49:45 11:20:00 04:29:45 04:23:41
35 Mike Walker/Yvonne Simmons Nacra 6.0 2781 IOS Sailing Club 691 14:52:29 11:50:00 03:02:29 04:24:05
36 James Staniland/David Startup Laser 4000 4402 IOS Sailing Club 908 15:20:51 11:20:00 04:00:51 04:25:15
37 Phil Harris Vortex Asymmetric 1028 Wilsonian 930 15:26:44 11:20:00 04:06:44 04:25:18
38 Steve Mitchell/Tim Jestico/Sarah Dawkins Laser Stratos Keel 8 Ahoy Sailing Centre 1100 15:42:32 10:50:00 04:52:32 04:25:56
39 Aaron Young Stealth 539 Datchet 732 15:07:15 11:50:00 03:17:15 04:29:28
40 M. Gearing/G. Brealey GP14 12855 North Herts & East Beds 1127 15:25:09 10:20:00 05:05:09 04:30:46
41 Tom Krueger/Guy Prest 420 1652 Burghfield 1087 15:45:35 10:50:00 04:55:35 04:31:56
42 Chris Hore/Steve Kewdall Laser II 8179 Hampton Pier 1035 15:33:50 10:50:00 04:43:50 04:34:14
43 William Hodgson/Rebecca Stone Tasar 252 Hasting & St. Leonards 1023 16:02:49 11:20:00 04:42:49 04:36:27
44 David Ryder/Michelle Ryder 505 8556 Blackwater 902 15:29:43 11:20:00 04:09:43 04:36:51
45 Andy Hockey/Louise Somers Wayfarer 88 Shadwell Basin 1099 15:58:49 10:50:00 05:08:49 04:41:00
46 Tim Harris/Robin Harris Dart 18 (normal) 283 IOS Sailing Club 798 15:34:41 11:50:00 03:44:41 04:41:33
47 Rebecca Scott/Terry Naude Wayfarer 9625 Shadwell 1099 15:59:39 10:50:00 05:09:39 04:41:45
48 Harry Gregory/Sarah Gregory 420 51834 Burghfield 1087 16:00:47 10:50:00 05:10:47 04:45:55
49 David Mealin/Tara Yamashita RS Vision 220 Ahoy Sailing Centre 1078 15:59:42 10:50:00 05:09:42 04:47:17
50 Simon Boyle/Eleanor Boyle Spice 363 Ardingly 930 15:51:47 11:20:00 04:31:47 04:52:14
51 Nik Antoniades/Cathy Evans Laser 2000 2305 Wilsonian 1089 16:17:55 10:50:00 05:27:55 05:01:07
52 Mick Greenland/Stan Hampshire RS400 772 IOS Sailing Club 952 16:11:50 11:20:00 04:51:50 05:06:33
53 Malcolm Wisbey Topper 19692 Lower Halstow 1290 16:55:44 10:20:00 06:35:44 05:06:46
54 Andy Hutchinson RS Vareo 223 Bewl Valley 1035 16:07:42 10:50:00 05:17:42 05:06:57
55 Nick Baber/Jim Corby RS400 560 Bew Valley 952 16:14:15 11:20:00 04:54:15 05:09:05
56 Ralph Gregory/Tom Gregory Laser 3000 3526 Burghfield 1030 16:39:28 11:20:00 05:19:28 05:10:10
57 Mark Wilkins/Chris Webb/Michael Collar Bosun HB2 Whitstable Sea Cadets 1198 16:35:59 10:20:00 06:15:59 05:13:51
58 Jon Eeles/Gary Newman Osprey 1063 Wilsonian 940 16:17:20 11:20:00 04:57:20 05:16:19
59 James Gill/Ryan Woodard Enterprise 6814 IOS Sailing Club 1116 16:43:52 10:50:00 05:53:52 05:17:05
60 Ian Bell/Bill Boddy Leader 306 Bewl Valley 1115 16:45:23 10:50:00 05:55:23 05:18:44
61 Bob Pugh/Fred Pugh/Bernard Atkinson YW Dayboat 199 Medway 1200 16:46:57 10:20:00 06:26:57 05:22:27
62 Benjamin Davis/Byron Stanislaus 420 43456 - 1087 16:41:18 10:50:00 05:51:18 05:23:11
63 Ron Gibbs/Sue Laser II 9386 Bough Beech 1035 16:25:48 10:50:00 05:35:48 05:24:27
64 John Eldridge/Jane Hughes Laser 2000 2429 Chipstead 1089 16:53:41 10:50:00 06:03:41 05:33:58
65 Geoff Batchelder/David Batchelder Enterprise 22349 Maidenhead 1116 17:05:38 10:50:00 06:15:38 05:36:35
66 Nathan Richards/Tristaw Keeble 505 6879 Lymington Town 902 16:25:14 11:20:00 05:05:14 05:38:24
67 Bill Alexander/Roy Sully Squib 637 Medway 1108 17:06:14 10:50:00 06:16:14 05:39:34
68 Jeff Barber/Dudley Mathews 420 4443 IOS Sailing Club 1087 17:21:40 10:50:00 06:31:40 06:00:19
69 Jon Burgess/Sam Burgess/Barry Atkinson Laser SB3 3129 Bewl Valley 925 17:00:51 11:20:00 05:40:51 06:08:29
70 William Poulton Wineglass 6384 - 1080 17:44:44 10:50:00 06:54:44 06:24:01
(71)DNS James Eastwood/Darren Colderwood Wayfarer 8929 Greenwich - - - - -
(72)RTD Adam Rothwell/Mike Rolison B14 712   - - - - -
(73)RTD Simon Waterfall Dart 15 204 IOS Sailing Club - - - - -
(74)RTD Ray Craddock Laser Vortex 1106 Wilsonian - - - - -
(75)RTD Robin Kendall/Scott or Beth Kendall Unidentified 1 420 Seasalter - - - - -
(76)RTD Jack Wilson/Fiona Wilson 420 51829 Burghfield - - - - -
(77)RTD Colin Sherwood/Ethan Thompson Laser II 6468 Queenborough - - - - -
(78)RTD Rob Smith/Zoe Ralph ISO 748 IOS Sailing Club - - - - -
(79)RTD Chris Goymer/Mat Jones Topaz Magno 2631 IOS Sailing Club - - - - -
(80-81) (Sailboards)                


Sailboards on Elapsed Time


Pos
Helm
Sail No. Club Start Finish Elapsed
1 Richard Baker 148 Burghfield 11:20:00 14:26:04 03:06:04
2 Mark Holder 477 UKWA 11:20:00 15:31:39 04:11:39

Share this: