Isle Of Sheppey Round the Island Race www.IOSrace.com  
Kingsferry Bridge
Home
Notice of Race
Entry Form
Sailing Instructions
Course Map
Results
arrow Past Winners
  Overall
Multihulls
  Sailboards
Photos
Video Clips
Press Cuttings
How to get here
Accomodation

Please note:
The race is organised by IOS Sailing Club.

Enquiries: Dan Corpe - (01622) 662200.





IOS Round the Island Race
Multihull Winners (1st on handicap)


YEAR   HELM CREW CLASS SAIL NO CLUB
2017 Chas Bedford   Shadow X 031 IOSSC
2016 Chris Goymer Paul Wiseman Dart 18 7727 IOSSC
2015 Chris Goymer Ginny Trafford Dart 18 7727 IOSSC
2014 Barry Peters Dart 18 7347 Datchet
2013 Dan Norman Mel Rogers Dart 18 7788 IOSSC
2012 Kevin Dutch   Sprint 15 DX 1938 Seasalter
2011 Aaron Young Ryan Crawford Tornado 7 Datchet
2010 Stuart Gummer Ryan Crawford Hobie Wild Cat 22 Royal Victoria
2009 Toby Orpin Lewis Crawford Hobie Tiger 0 IOSSC
2008 Aaron Young Rob Butterfield Tornado Sport 7 Datchet
2007 Aaron Young Rob Butterfield Tornado Sport 1 Datchet
2006 Charles Thompson   Nacra 450 245 KADSC
2005 Richard Ledger D. Wenbourne Dart 18 5063 Whitstable YC
2004 Aaron Young   Stealth 512 Datchet
2003 Charles Thompson   Nacra 450 245 Calshot Cats
2002 Charles Thompson   Nacra 450 245 Calshot Cats
2001 Toby Orpin Chris Brunger Dart 16 1763 Sheppey YC
2000 Scott Atkinson Roger Baker Dart 18 7322 Catamaran YC
1998 Dan Norman Dart 18 Catamaran YC
1997 M. Barnes Pip Parsons Hurricane 5.9 186 Whitstable YC
1996 E. Willis G. Willis Dart 18 1153 RYA
1995 Alex Montgomery Catapult 001
1994 Chris Setters Neil Wheatley Dart 18 6073 Catamaran YC
1993 C. Brewer S. Marson Hurricane 5.9 089 Whitstable YC
1992 Dan Norman Dart 18 6073 Catamaran YC
1991 Colin Overington Jon Garcka Dart 18 4587 Catamaran YC
1990 ?
1989 A. Carter Catapult 95
1988 Roger Hodgkinson Spark 133 Herne Bay SC
1987 Only one sailboard managed to complete the course within the time limit.
1986 Paul Smith Stuart Risbridge Shearwater 1976 Seasalter SC
1985 Jon Montgomery Catapult 001
1984 Mr. Snell Dart 18 2599
1982 Gerry Lewin Spark 126 Catamaran YC
1981 Gerry Lewin E. Ellis Dart 18 1229 Catamaran YC
1980 Collin Overington Ian Overington Dart 18 1755 Catamaran YC
1979 G. Knight Dart 18 1150 Catamaran YC
1978 Gerry Lewin Hydra Catamaran YC
1977 Iain Dinwiddie Garry Doherty Tornado Hythe & Saltwood SC
1976 D. Wood Swift 445
1975 D. Reeder Unicorn Catamaran YC
1974 D. Wood Swift 445
1973 E. Norman Tornado 1796 Catamaran YC
1972 R. Akhurst Condor K104 Tankerton Bay SC
1971 J. C. Moore Swift 347
1970 John Crane Tornado K63 Catamaran YC
1969 N. Field Tornado Catamaran YC
1968 Cyril Smith Shearwater 1197 Catamaran YC
1967 Laurie Baker Shearwater Catamaran YC
1966 R. A Plato Shearwater 1335 Catamaran YC
1965 K. G. Jones Swift Catamaran YC
1964 John Lilley Cheetah 46 Catamaran YC
1963 John Lilley Cheetah 46 Catamaran YC
1962 J. C. Moore Swift Downs SC
1961 K. Lenz Swift 118 Seasalter YC
1960 ?
1959 ?

Share this: