Isle Of Sheppey Round the Island Race www.IOSrace.com  
Kingsferry Bridge
Home
Notice of Race
Entry Form
Sailing Instructions
Course Map
Results
arrow Past Winners
Overall
  Multihulls
  Sailboards
Photos
Video Clips
Press Cuttings
How to get here
Accomodation

Please note:
The race is organised by IOS Sailing Club.

Enquiries: Dan Corpe - (01622) 662200.





IOS Round the Island Race
Overall Winners (1st on Handicap)

Notes: Between 1972 and 1981 there were separate dinghy and catamaran winners. The table below lists only the actual winner on corrected time where known. Another table below lists both winners during those years.
*1987 - A sailboard was the only craft to finish within time limit - under normal circumstances a sailboarder cannot win the main event.
Research by J. Bell with help from I. Brunger, A. Brunger, D. Brown and E. Bell.

YEAR  HELM CREW CLASS SAIL NO CLUB ENTRIES
2017 (59th) Steve Restall Chris Stubbs RS 400 1189 Downs 65
2016 (58th) Chris Goymer Paul Wiseman Dart 18 7727 IOSSC 63
2015 (57th) Mike Lyons Blaze 818 Burghfield 77
2014 (56th) Barry Peters Dart 18 7347 Datchet 86
2013 (55th) Dan Norman Mel Rogers Dart 18 7788 IOSSC 98
2012 (54th) Mike Lyons   Blaze 781 Burghfield 84
2011 (53rd) Aaron Young Rob Butterfield Tornado 7 Datchet 129
2010 (52nd) Stuart Gummer Ryan Crawford Hobie Wild Cat 22 Royal Victoria 128
2009 (51st) Toby Orpin Lewis Crawford Hobie Tiger 0 IOSSC 138
2008 (50th) Aaron Young Rob Butterfield Tornado 7 Datchet 124
2007 (49th) Aaron Young Rob Butterfield Tornado 1 Datchet 110
2006 (48th) Kevin Dutch Sprint 15 1938 Seasalter 120
2005 (47th) Mark Goodchild Int. Canoe 265 Medway 81
2004 (46th) Mike Lyons Blaze 654 Burghfield 70
2003 (45th) Mike Lyons Blaze 654 Burghfield 72
2002 (44th) Mike Lyons Blaze 654 Burghfield 69
2001 (43rd) Simon Allen Int. Canoe 278 Wilsonian 51
2000 (42nd) Myles Willis Elliot Willis 420 49199 Chipstead 56
1999 (41st) Not held
1998 (40th) Dan Norman Dart 18 Catamaran YC 37
1997 (39th) Steve Restall Martyn Styles RS400 716 Downs 73
1996 (38th) John Ivory Liz Ivory Wayfarer 9414 Bewl Valley 64
1995 (37th) Simon Corey Nicola White Beta 1001 Downs 90
1994 (36th) Chris Setters Neil Wheatley Dart 18 6073 Catamaran 130
1993 (35th) Bill Handley Lynda Handley Scorpion 1941 Swanage 144
1992 (34th) Dan Norman Dart 18 6073 Catamaran YC 150?
1991 (33rd) Colin Overington Jon Garcka Dart 18 4587 Catamaran YC 203
1990 (32nd) Clive Everest Int. Moth K3956 149
1989 (31st) John Gill Judie Faulds Scorpion 1883 South Yorks 234
1988 (30th) Roger Hodgkinson Spark 133 Herne Bay 180
1987 (29th) Robert Kent Sailboard* Ramsgate 210
1986 (28th) Paul Smith Stuart Risbridge Shearwater 1976 Seasalter 260
1985 (27th) Tony Philips Int. Moth 3875 Benfleet 300
1984 (26th) Dave Hall 420 41184 Sheppey 225
1983 (25th) Cancelled
1982 (24th) Dave Hall 420 41184 Chew Valley 155
1981 (23rd) R. Shaw T. Burgess Osprey 905 Creeksea 102
Gerry Lewin Mark Ellis Dart 1229 Catamaran
1980 (22nd) Collin Overington Ian Overington Dart 18 1755 Catamaran 82
1979 (21st) Malcolm Green Laser 48243 Queen Mary 64
G. Knight Dart 18 1150 Catamaran YC
1978 (20th) Malcolm Green Laser 48243 Sheppey 54
1977 (19th) Malcolm Green Laser 48243 Sheppey 63
Iain Dinwiddie Garry Doherty Tornado Hythe & Saltwood
1976 (18th) Tim Bell Ian Brunger Scorpion 1040 Sheppey 65
1975 (17th) Tim Bell Chris Saunders Scorpion 1040 Sheppey 70
  D. Wood   Swift      
1974 (16th) H. Kemlo Int. 14 London 80
D. Wood Swift 445 Corinithian
1973 (15th) Chris Bell Tim Bell 505 1796 Sheppey
E. Norman Tornado Catamaran YC
1972 (14th) S. P. Johnson Andy Watson/
Maggie Crisp
Wayfarer 1141 Medway YC 104
R. Akhurst Condor K104 Tankerton Bay SC
1971 (13th) Ian C. May GP14 7177 Medway YC 85
1970 (12th) John Crane Tornado K63 Catamaran YC 100
1969 (11th) N. Field Tornado Catamaran YC 106
1968 (10th) Cyril Smith Shearwater 1197 Catamaran YC 87
1967 (9th) John Burfoot Osprey 563 Newhaven 112
1966 (8th) Charles Reeves Int. Moth 2814 Medway 132
1965 (7th) W. G. Hodgson Wayfarer Medway 169
1964 (6th) John Lilley Roy Thompson Cheetah 46 Catamaran YC 165
1963 (5th) John Lilley Roy Thompson Cheetah 46 Catamaran YC 96
1962 (4th) J. C. Moore D. Smith Swift Downs 120
1961 (3rd) Brian Way Nick Wrangham GP14 4127 Sheppey 105
1960 (2nd) R. M. Ballantyne Firefly South Darenth 69
1959 (1st) P. G. Harris Snipe Gravesend 32




Dinghy and Cat Winners (1972-1981)
From 1972 to 1981 there was an individual catamaran competiton and two separate winners.

YEAR  HELMCREWCLASSSAIL #CLUB
1981 R. Shaw J. Burgess Osprey 905 Creeksea SC
Gerry LewinE. EllisDart1229Catamaran YC
1980 Len JonesJohn ClementsonFireball12309Medway YC
Collin OveringtonIan OveringtonDart 181755Catamaran YC
1979 Malcolm Green Laser 48243 Sheppey YC
G. KnightDart 18 1150 Catamaran YC
1978 Malcolm Green Laser 48243 Sheppey YC
Gerry LewinHydra122Catamaran YC
1977 Malcolm Green Laser 48243 Sheppey YC
J. DinwiddTornado
1976 Tim Bell Ian Brunger Scorpion 1040 Sheppey YC
D. Wood Swift 445
1975 Tim Bell Chris Saunders Scorpion 1040 Sheppey YC
D. ReederUnicornCatamaran YC
1974 H. Kemlo Int. 14
D. Wood Swift 445
1973 Chris Bell Tim Bell 505 1796 Sheppey YC
E. NormanTornadoCatamaran YC
1972 S. P. Johnson Wayfarer 1141 Medway YC
R. Akhurst Condor K104 Tankerton Bay SC

Share this: